Chemikė apie hialurono rūgštį: vos 1 gramas prilygsta 6 litrams vandens

Kodėl hialurono rūgštis tokia populiari, kodėl jos reikia mūsų odai ir kaip pasiekti geriausių rezultatų?

Atliekant veido procedūras, visada svarbu užtikrinti pakankamą drėgmės lygį odoje. Pagrindinė priemonė drėgmės balansui išlaikyti yra hialurono rūgšties preparatai. Bėgant laikui, keičiasi šių preparatų tekstūros, formulės ir sudėtys. Dėl modernių naujos kartos technologijų jie darosi saugesni ir inovatyvesni. 
Pasikeitimus kosmetologijoje stebiu daugiau nei dešimtmetį, todėl žinau, kaip svarbu pasirinkti tinkamas veido odos priežiūros priemones su hialurono rūgštimi. Deja, bet ne visų jų veiksmingumas yra vienodas. Mano patarimas – skirti šiek tiek laiko pasiskaityti apie produktus su hialurono rūgštimi ir atkreipti dėmesį, kad kosmetika būtų ekspertų sukurta, išbandyta ir patikrinta.


Kas yra hialurono rūgštis?


Kaip chemijos mokslų atstovė galiu pasakyti, kad pavadinimas „hialurono rūgštis“ nereiškia, jog tai yra junginys, turintis mums žinomų acto ar druskos rūgščių savybių. Tai visai kitokia rūgštis. Chemijoje hialuronas yra polisacharidas arba, kitaip tariant, didelė cukraus molekulė. 
Hialurono rūgštis – tai natūrali medžiaga, gaminama žmogaus organizme. Ją palietus atrodytų, kad čiupinėjame akies obuolį – stangrų, elastingą. Šios slidaus ir glitnaus pavidalo medžiagos yra daugiausiai žmogaus odoje, sąnarių skystyje, akyse, stuburo diskuose, kremzlėse.


Kaip ji veikia?


Hialurono rūgštis yra atsakinga už drėgmės kaupimą. Vienas šios rūgšties gramas suriša šešis litrus vandens ir daro mūsų odą stangrią ir elastingą. Hialuronas daro didelę įtaką ląstelių dalijimuisi ir migracijai. Deja, senstant šios rūgšties kiekis organizme ženkliai mažėja. Atsargos nyksta lėtai ir skirtingai kiekvienam. Sulaukus apie 70 metų, mūsų organizme hialurono rūgšties gali likti tik apie 20 proc. Taigi artėjant senatvei, mes tiesiog išdžiūstame ir raukšlėjamės.


Kaip keičiasi hialurono rūgšties preparatai?


Anksčiau hialurono rūgštį (polisacharidą) išgaudavo iš gaidžio skiauterės ir šį svetimos kilmės produktą švirkšdavo į žmogaus kūną. Bet tai buvo gerokai seniau. Toks preparatas sukeldavo daug įvairių alerginių reakcijų, kurios pasireikšdavo patinimais ir uždegiminiais spuogais. Šiuo metu hailurono rūgšties gamybai yra pasitelkiamos biotechnologijos. Vienas iš gavybos šaltinių yra bakterinės kilmės ląstelės, kurios išvalomos nuo baltymų, galinčių sukelti alergines reakcijas. 
Hialurono molekulės yra itin stambios, todėl, jei preparatas bus pagamintas nepasitelkus naujausių technologijų, užtepus, neprasiskverbs pro viršutinį odos sluoksnį. 
Pasitelkus išmaniąsias biotechnologijas, yra gaminamos įvairaus dydžio hialurono molekulės, t.y. molekulinės masės, kad patektų į atitinkamus odos sluoksnius. Hialurono rūgšties veiksmingumas priklauso ne nuo koncentracijos, kuri paprastai būna išreikšta procentais, o nuo sudėtyje esančių hialurono molekulinės masės, matuojamos kDa (kilo daltonais). Skirtingo dydžio molekulės skirtingai prasiskverbia pro odos sluoksnius ir atlieka skirtingą funkciją.


Kokio dydžio gali būti hialurono molekulės ir kokią funkciją jos atlieka?


Pagal molekulės struktūrą hialurono rūgštis skirstoma pagal šiuos dydžius: didelės molekulinės masės; daugiau nei 500 kDa ir mažos; labai mažos molekulės masės nuo 10 iki 100 kDa. Skirtingo dydžio molekulės skirtingai prasiskverbia pro odos paviršių bei tuo pačiu nevienodai veikia žmogaus odą. 
Mažos molekulinės masės hialurono rūgšties priemonės prasiskverbia pro epidermį ir patenka į dermą, kurį kosmetologai vadina antruoju odos sluoksniu. Čia vyksta labai svarbūs kolageno bei elastino gamybos procesai. Kolageno bei elastino sintezės metu hialurono rūgštis teikia odai maistines medžiagas. 
Svarbu ir didelės molekulinės masės hialurono rūgšties molekulės. Šios molekulės neprasiskverbia giliai į odą, bet yra be galo svarbios, nes, likdamos odos paviršiuje, užtikrina viršutinio odos sluoksnio drėkinimą ir sukuria apsauginį barjerą, saugodamos odą nuo drėgmės netekimo.


Kada ir kaip naudoti hialurono rūgštį?


Vienas iš geriausių hialurono rūgšties dalykų yra tai, kad ji gali būti naudinga visiems odos tipams. Akivaizdu, kad ji puikiai tinka sausai ir brandžiai odai dėl drėkinamųjų ir senėjimą mažinančių savybių, tačiau gali padėti ir riebiai veido odai. Pastarajai taip pat yra reikalinga drėgmė, o lengvos formos hialurono rūgštis yra tobulas pasirinkimas. Hialurono rūgšties preparatus patariama naudoti nuo 25 – erių metų, jei jaučiamas drėgmės poreikis. Naudoti reikia taip, kaip gamintojas nurodo rekomendacijose.
Hialurono rūgštis reikalinga jautriai ir pleiskanotai odai, nes padeda ją nuraminti. Hy 301 hialurono serumas atstato vandens balansą odoje, kartu apsaugodamas ją nuo žalingo aplinkos poveikio. Jis taip pat gali būti saugiai naudojamas nėštumo metu. 
Hialurono rūgštis puikiai dera su vitaminu C. Pr 305 drėkinančiame vitamino C serume yra 1 proc. vitamino, kuris yra stabilizuotas gliukozėje, todėl neoksiduosis su ore esančiu deguonimi. Keletas lašų sudrėkins veido odą, suteiks švytėjimą, apsaugos prieš fotosenėjimą.
Moterims, kurios jaučia didžiulį drėgmės stygių odoje ir ji praranda stangrumą, skirtas preparatas Priešraukšlinis ir aktyviai drėkinantis Chronos serumas, į kurio sudėtį įeina net 5 rūšių molekulinės masės hialurono molekulės. Jos įvairiuose odos sluoksniuose papildo drėgmės atsargas. Serume esanti medžiaga Matrixyl 3000 suteikia odai stangrumo, sumažina smulkias raukšleles ir stabdo senėjimo procesą.
Serumą geriausiai naudoti vakare ant švarios odos, lengvais judesiais įmasažuojant, o po to užtepant atitinkamą kremą. Gali būti, kad odai serumo norėsis ir ryte, ir vakare. Nebijokite! Panaudojus keletą savaičių, po to galėsite pereiti tik į vakaro relaksą. Nenaudokite daug serumo – veidui ir kaklui turėtų užtekti iki 1 ml. Naudokite ir mėgaukitės ekspertų sukurtomis ir mūsų patikrintomis priemonėmis.